czwartek, 7 września 2017

Giovanni Boccaccio


"Od pocałunków usta nie bledną, a raczej odnawiają się jak księżyc"
"Dekameron"
Giovanni Boccaccio (1313-1375)
Pisarz włoski
Ojciec Boccaccia marzył o karierze handlowej i prawniczej syna. Związany z bankiem Bardich, wysyła syna na nauki do Florencji, potem na praktyki kupieckie do Neapolu.
Boccaccio nie myślał o karierze o jakiej dla niego marzył ojciec. Poznawał uczonych i przebywał z nimi.
Został wielbicielem Petrarki, nie przeczuwał, że los zetknie ich z sobą.
Wstęp na dwór króla Neapolu pozwolił mu studiować literaturę starożytną i współczesną.
W 1341 roku nastąpił krach finansowy rodziny Bardich. Boccaccio wrócił do Florencji. W krótkim czasie zyskał rozgłos jako poeta, prozaik, znawca antyku. Podróżował.
W 1349 roku zmarł ojciec i Boccaccio postanowił osiąść na stałe we Florencji.
W 1350 gościł Petrarkę i nawiązała się między nimi przyjaźń.
W 1353 roku ukończył dzieło swojego życia "Dekameron", wpadł w depresję, która przerodziła się w kryzys etyczno-religijny. Spotkanie z pewnym mnichem spowodowało, że postanowił spalić swoje wiersze i powieści. Powstrzymał do przed tym Petrarca.
Wędrówki po Włoszech zakończył się zamieszkaniem w małym miasteczku Certaldo.
Boccaccio silnie przeżył śmierć Petrarki w 1374. Zmarł rok później.
"Dekameron" (wł."Decamerone") - powieść pisana w latach 1343-1353, największe osiągnięcie pisarskie Boccaccia. Inspiracją do stworzenia powieści była fascynacja sferą miłosną i dokonaniami umysłu ludzkiego. 
Sto nowel "Dekameronu" fascynuje do dziś. Są opowiadane przez dziesięć osób w ciągu dziesięciu dni. Każdy dzień ma motyw przewodni.
Dwa cytaty z "Dekameronu"
"Jeśli żart ma ukąsić – to nie jak pies, ale jak jagnię kąsać powinno, w przeciwnym bowiem razie nie żart to będzie, ale grubiaństwo".
"Miej to za pewne, że tylko ta jest nieskalana, której nikt nie zapragnął, albo też ta, która pragnąc, wzgardą nakarmiona została".

Marek Błachowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podsumowanie czytelnicze roku 2019

Zamknęłam rok 2019, przeczytałam w nim 63 książki wliczając tomy poetyckie. Wynik zadowalający choć nie wybitny.  Jest kilkanaście książ...