czwartek, 19 października 2017

Mario Vargas Llosa


Mario Vargas Llosa (właśc. Jorge Mario Pedro Vargas Llosa Marqués de Vargas Llosa; ur. 28 marca 1936, Arequipa) – pisarz i dziennikarz peruwiański.
Laureat literackiej Nagrody Nobla w 2010.
Gdy był młodzieńcem, zaczął pisać opowiadania i poezje. W zdominowanym przez męską siłę społeczeństwie (kult macho) literatura była uznawana za domenę kobiet. Ojciec Maria Vargasa Llosy, zaniepokojony zainteresowaniami syna, wysłał czternastolatka do szkoły kadetów Colegio Po dwóch latach w szkole wojskowej wrócił do Piury, żeby dokończyć szkołę średnią. W czasie nauki Mario Vargas Llosa zaczął pracować w lokalnej gazecie.
W 1953 rozpoczął studia na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Świętego Marka w Limie. wyższych.
W 1955, w atmosferze skandalu obyczajowego, poślubił Julię Urquidi, swą daleką ciotkę, starszą od siebie o 10 lat. Swe przygody z tego okresu przedstawił w humorystycznej powieści „Ciotka Julia i skryba”.
W 1959 Vargas Llosa wraz z żoną przeniósł się do Paryża, gdzie pracował jako nauczyciel hiszpańskiego i dziennikarz. W 1964 rozwiódł się z Julią, a w 1965 ożenił się po raz drugi – z młodszą kuzynką Patricią Llosą Urquidi. Z drugą żoną miał troje dzieci: synów Alvara i Gonzala oraz córkę Morganę W 1966 przeniósł się z Paryża do Londynu.
W 1990 Mario Vargas Llosa kandydował w wyborach na prezydenta Peru z ramienia liberalnego Ruchu Wolności. 

Laureat Premio Nacional de Novela del Perú (1967), (1986), w 1994 otrzymał Nagrodę Cervantesa.
7 października 2010, w wieku 74 lat, Mario Vargas Llosa został uhonorowany Nagrodą Nobla.
W 2011 otrzymał od króla Hiszpanii tytuł markiza de Vargas Llosa.
Napisał 20 powieści, 11 książek literatury faktu, pięć sztuk i tekst do albumu „Andy”
(Źródło: Wikipedia)

Każda powieść to kłamstwo udające prawdę [...] .
M.Vargas-Llosa „Listy do młodego pisarza”.
Mario Vargas-Llosa. Jego powieści robią wrażenie. Perfekcyjna konstrukcja, dobór słów, ważne tematy. Pisarz w sposób doskonały oddaje rzeczywistość południowoamerykańską.
W drugiej połowie XX wieku nastąpił boom na literaturę latynoamerykańską. Vargas-Llosa jest jednym z czołowych jej przedstawicieli.
Wolę obyczajowe powieści Vargasa-Llosy, te z mniej obecnym tematem rewolucyjnym.
Moimi ulubionymi książkami V.-L. są: „Ciotka Julia i skryba”, „Pochwała macochy”, „Wojna końca świata”, „Zeszyty don Rigoberta”, „Prawda kłamstw”.

Marek Błachowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podsumowanie czytelnicze roku 2019

Zamknęłam rok 2019, przeczytałam w nim 63 książki wliczając tomy poetyckie. Wynik zadowalający choć nie wybitny.  Jest kilkanaście książ...